Τεράστια νίκη και στο μπάσκετ

Το ονειρικό Σάββατο για τον ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε αφού η καλαθοσφαιρική μας ομάδα πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Κεραυνού μέσα στον Στρόβολο. Η ομάδα μας στον πρώτο και καθοριστικό αγώνα έκανε το break αποκτώντας πλεονέκτημα έδρας για τη συνέχεια της σειράς των ημιτελικών αγώνων. Τώρα όλα είναι στο χέρι μας και μέσα στο απόρθητο Λευκόθεο μπορούμε να κάνουμε τις νίκες που θα μας φέρουν στον τελικό. Το 65-74 ήρθε δίκαια με την ομάδα μας να παίζει καλή άμυνα και με τον Ντέιβις να σηκώνει το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση ήρθε η μεγάλη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο που θέσαμε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη όταν χτίσαμε για διαφορά 8 πόντων η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (12/03) στο Λευκόθεο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 35-36, 44-52, 65-74.

Κεραυνός (Θ. Σκουρτόπουλος): Μέιζ 14 (2), Πηλαβάς 7 (1), Δεμερτζής 5, Μπούλιαν 13 (3), Νταμιάνοβιτς 5, Τρισόκας 9, Ζαχαρίου, Όουεν 3, Βον 9.

ΑΠΟΕΛ (Α. Κωνσταντινίδης): Πόρτερ 10 (1), Μοκόγκο 8, Νεοφύτου, Τσαν 2, Κρέμεν 10 (2), Στίγκερς 11 (2), Μόρισον 9, Ουέλς 8, Ντέιβις 16 (4).